Skip to main content High Court of Sikkim

BIO-DATA OF FORMER JUDGE OF SIKKIM HIGH COURT

 

Sl.No

Names

Bio-data

 

1

 

Hon'ble Shri Justice Rajinder Sachar

 

 

Born on 22/12/1923, Educated at D.A.V. High School, Lahore, Government College, Lahore and Law College, Lahore, Enrolled Advocate on 22/4/1952 at Shimla and on 8/12/1960 in Supreme Court.  Practiced in all types of Civil, Criminal and Revenue Cases.  Appointed Additional Judge, Delhi High Court from 12/02/1970.  Appointed Permanent Judge on 5/7/1972.  Appointed Acting Chief Justice of the Sikkim High Court with effect from 16/05/1975.  

 

 

2

 

Hon’ble Shri Justice Anandamoy  Bhattacharjee

 

 

Born on 20th December, 1933. Educated      at Siliguri Boys School, Siliguri, St.  Paul’s College, Calcutta, Scottish  Church College, Calcutta and University College of Law, Calcutta. Enrolled on 7th January 1957 as an Advocate of the Calcutta High Court (A.S.). 16th January 1957 as an Advocate of the Calcutta High Court (O.S.). Practised on Civil and Criminal in the District Courts of Darjeeling and Jalpaiguri in West Bengal and at Gangtok in Sikkim. Worked as Legal Adviser to Govt. of Sikkim from May 1972 and as the Advocate General of Sikkim from June 1975. Appointed as Judge, Sikkim High Court from 16th June, 1976. Appointed as Acting Chief Justice, Sikkim High Court from 4th January, 1985. Judge, Calcutta High Court from 3rd February, 1986.

 

3.

Hon’ble Shri Justice Malay Sengupta

 

Born on 10th day of November, 1936. Completed schooling in I.C. Institution and graduated from  K.N. College, both at Berhampore. Studied law in  University College of Law, Calcutta. Joined the Bar           of Berhampore (West Bengal) in 1961. Selected as Munsiff in 1967. Served in different capacities from Munsiff to District and Sessions Judge at different  station. Served Metro Railway, Calcutta as Senior Law Officer and Andaman and Nicobar  Administration as Judicial Secretary. Served the Registry   of the High Court of Calcutta. Elevated to the Calcutta Bench of High Court on 27th September, 1995. Transferred to High Court of Sikkim since 16th October, 1995. Due to retire on 10.11.1998.

 

 

4.

 

Hon’ble Shri Justice Repusudan Dayal

 

 

Born on 18th May, 1941. Enrolled as Advocate on 10th July, 1962. Practiced at the Bar till joining  judicial service on 22.2.1966. Worked as Munsif in the State of U.P. from 22.2.1966 to 21.9.1971. Sub-Judge first class, Delhi from 21.9.1971;  Additional Judge, Small Cause Court, Delhi from September, 1975; Additional Chief Metropolitan Magistrate, New Delhi from September, 1977; and Judge Insolvent’s Estate Court, Delhi and Guardian Judge, from December, 1978 to 24th March, 1979. Appointed Additional and District Sessions Judge, Delhi on 2.3.1979 from 3.12.1980, worked as Commissioner, of Payments in the Ministry of  Commerce under the Sick Textiles Undertakings (Nationalisation) Act, 1974.  Appointed Judge,            Sikkim High Court from 10.5.1984.  He was transferred to Allahabad High Court on 18th  Oct, 1995 and to Calcutta High Court on July 21, 1997.

 

 

5.

 

Hon’ble Shri Justice Anup Deb

 

 

Born on 2.1.1943. Enrolled as an Advocate with Bar Council of West Bengal on 28.11.1972 and  designated as Senior Advocate by Calcutta High Court on 5.5.1983. Practiced in Civil, Criminal, Constitutional, Taxation and service matters in Sikkim and Calcutta High Courts. Also practiced        in the Central Administrative Tribunal and the Supreme Court of India. Appointed as permanent Judge of the Sikkim High Court from 16.12.1994.  Transferred to Gauhati High Court on 9.2.1995. Again Transferred to Orissa High Court from 2.4.1996. Transferred to Sikkim High Court and appointed as Acting Chief Justice on 27.12.1997.  Passed away on 12/03/2002. 

 

6.

 

Hon’ble Shri Justice Nongthomban Surjamani Singh

 

 

 

Born on March 1, 1946. He was enrolled as an Advocate on December 14, 1970 and  practiced for 23 years at Gauhati, Imphal and Delhi. He worked in District Courts at Imphal and practiced in the Supreme Court of India from 1990 in Civil, Constitutional, Criminal, Tax and Service matters. He was appointed as permanent Judge of the Gauhati High Court on January 29, 1996. He was transferred to the Sikkim High Court on January 7, 2003. Passed away on 03/04/2007.

 

7.

Hon'ble Mr. Justice Ananda Prakash Subba

Born on 1st March 1948 in Hee Pechrek Busty of West Sikkim, had early education in Sikkim and various other places in the North East. Did B.sc. from Kohima Science College, Kohima, Nagaland, and LL.B from Shillong Law college, Shillong, Meghalaya in the year 1972 under Guwahati University. He was enrolled as an advocate with the Bar Council of Assam, Nagaland, Meghalaya, Manipur and Tripura on 30th January 1973. Practiced in various Courts in Nagaland and Sikkim between 1973 to 1975. Joined Sikkim Judicial Service as Civil Judge-Cum Judicial Magistrate in the year 1976, was promoted to the post of Additional District & Sessions Judge in the year 1990 and to the post of District and Sessions Judge in the year 1994. Also functioned as Registrar, High Court of Sikkim between 1997 to 1999 and thereafter as Registrar General of the same High Court between 1999 to 2004. He was given various assignments under Special Acts and other Acts between the period 1992 to 2003. Was Special Judge, NDPS Act for the whole State of Sikkim from 1992 to 1996 and 2001 to 2002, was the first Special Judge, P.C. Act for the whole State of Sikkim from 1995 to 1996, was Judge, Family Court under Family Courts Act, from 1995 to 1997 and 2001 to 2002, was Special Judge under Scheduled Caste and Scheduled Tribes (Prevention of Atrocities) Act from 1995 to 1997, was Member Secretary, Sikkim State Legal Services Authority and High Court Legal Services Committee, Sikkim from 1998 to 2004, was President, District Consumer Disputes Redressal Forum, East District, Sikkim from 1999 to 2004, was District and Sessions Judge (Special Division) from 2001 to 2002, was Single Member Motor Accidents Claims Tribunal from 1995 to 1997 and 2001 to 2004, was Judge, Permanent and Continuous High Court Lok Adalat Sikkim High Court from 2002 to 2003. Also worked as part-time lecturer in Sikkim Govt. Law College for over four years between 1980 to 1984 in addition to normal official duties, attended 6 weeks training course on ‘Gender & Law’ in the school of Law, at the University of Warwick, United Kingdom in the year 1999 under the Indo British Training Project on ‘Gender and Law’. Elevated to the Bench of the Sikkim High Court as permanent Judge on 04.10.2004. Is the first Judicial Officer from Sikkim to be appointed Judge of a High Court in the Country. Transferred from Sikkim High Court to Guwahati High Court and assumed charge on 04/04/2007 as Judge, Guwahati High Court. Retransferred to Sikkim High Court from Guwahati High Court and assumed charge as Judge , Sikkim High Court in 10/11/2007. Retired from service on 28/02/2010.

8.

Hon’ble Shri Justice S.P.Wangdi

   Hon'ble Mr. Justice Shri Sonam Phintso Wangdi was born on 25th October, 1953 in the village of Temi, South Sikkim. He graduated from St. Edmund’s College, Shillong and did his LLB from the University of Calcutta. He joined the legal profession as an apprentice in December, 1980 in the chamber of Late Justice Anup Deb.

    Hon'ble Mr. Justice Shri Sonam Phintso Wangdi joined the State Government service as a Deputy District Magistrate-cum-District Collector for a brief period and after resigning from that post he returned to the legal profession. He was enrolled as an Advocate on 5th July, 1982 and designated as a Senior Advocate by the Calcutta High Court in January, 2000. He is the first lawyer from the State to be designated as Senior Advocate under Section 16(1) of the Advocates’ Act 1961. He was appointed as Junior Central Government Counsel in 1983, was Additional Central Government Standing Counsel in 1985 and then as Central Government Standing Counsel in 1987, which has now been re-designated as Assistant Solicitor General of India.

    Hon'ble Mr. Justice Shri Sonam Phintso Wangdi was also appointed as Special Public Prosecutor in 1995 for conducting cases under the Prevention of Corruption Act, 1988 and also as Public Prosecutor for the High Court in the same year before he was appointed as the Additional Advocate General of the State of Sikkim under Article 165 of the Constitution of India with effect from 16.08.1997 to 16.11.1998 and thereafter as the Advocate General with effect from 17.11.1998. He is the first local Sikkimese lawyer to hold these posts.

    As Advocate General of the State, he was also an ex-officio member of the Bar Council of Assam, Nagaland, Meghalaya, Manipur, Mizoram, Tripura, Arunachal and Sikkim since May, 2005 when for the first time the Advocates’ Act 1961 was enforced in the State. He held the post of Working President of the Sikkim High Court Advocates Bar Association for the period 1989-1995, 1996- 1998, its Advisor and later unanimously elected as the President of the Bar Association of Sikkim.

    During his professional career Justice Wangdi had been retained by various public sector undertakings, namely, State Bank of India, UCO Bank, Gangtok Municipal Corporation, Sikkim Development & Industries Corporation, etc. He also advised the High Court of Sikkim on sensitive legal issues and appeared and conducted cases on its behalf both in the High Court as well as the Supreme Court. He had also appeared and conducted cases in various other High Courts, including the Calcutta High Court, Delhi High Court, Jharkand High Court and the Supreme Court. Has put in more than 25 years of practice in the legal profession and is the first member from the Sikkim Bar Association who is a local Sikkimese having been elevated as Judge of the High Court of Sikkim on 23rd June, 2009.

    His Lordship presently holds the following assignments:

1. Executive Chairman, Sikkim State Legal Services Authority since March 9, 2010.

2. Chairman, High Court Legal Services Committee since May 22, 2010.

3. President, Sikkim State Consumer Disputes Redressal Commission since June 8, 2010.

4. Member of the Executive Committee of Central Authority of the National Legal Services Authority, New Delhi w.e.f April 11, 2013. Retired from service on 24/10/2015.